Mycie samochodu zimą, konieczna pielęgnacja

05/04/2022

Większość kierowców co roku stawia sobie jedno zasadnicze pytanie: czy myć samochód zimą? Wiele osób podchodzi do tego z jasną odpowiedzią - nie - gdyż woda zamarznie tworząc powłokę lodu na samochodzie, bądź utrudni otwieranie drzwi/zamku. O ile założenie to jest dobre, sprawdza się jedynie gdy temperatura spadnie poniżej 2ºC. Gdy jest wyższa możemy śmiało zabrać się za mycie, zwłaszcza iż samochód w trakcie zimy potrzebuje częstszej pielęgnacji niż w okresie letnim.

Dzieje się tak z powodu nalotu jaki pozostaje na karoserii auta. Drogowcy sypią jezdnie piaskiem, solą a nawet żwirem. Jak nie trudno stwierdzić wszystkie te materiały posiadają negatywny wpływ na dobre samopoczucie lakieru powodując odpryski jak i przyspieszają rdzewienie. Dlatego ważnym jest pozbycie się zanieczyszczeń osiadających zimą, gdyż auto brudzi się już przy pierwszym wyjechaniu na ulicę.

Aby skutecznie tego dokonać odradzamy wizytę na myjniach samochodowych, zwłaszcza tych posiadających szczotki. Mimo iż są one ogrzewane i same szczotki nie spowodują uszkodzeń, rzadko kiedy są w stanie uprzednio pozbyć się całkowicie piachu i soli z karoserii, przed przystąpieniem do szczotkowania. Drobiny uwięzione między autem i szczotkę mogą porysować cały lakier, przez co auto może okazać się matowe po wyjechaniu z myjni.

Najlepszym sposobem będzie użycie myjki ciśnieniowej. Strumień wody bez problemu pozbędzie się zalegającego brudu bez uszczerbku na zdrowiu lakieru. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dokładnego wyczyszczenia nadkoli, gdzie brudu gromadzi się najwięcej. Mimo iż wykonane są z dość odpornych materiałów, zbyt długie zwlekanie z ich oczyszczeniem spowoduje powolną degradację. Unikamy również kierowania strumienia wprost w zamki jak i na uszczelki drzwi, woda gromadząc się w zakamarkach może je przymrozić jeżeli temperatura w nocy spadnie poniżej 0.

A więc jak najlepiej zabrać się do mycia samochodu zimą z użyciem myjki ciśnieniowej? Na sam początek używamy czystej wody, może być ciepła gdyż myjki maltec są w stanie przepuszczać wodę do 50ºC, spryskujemy całe auto pozbywając się zaschniętego błota i soli. Następnie dla lepszego efektu używamy płynów do czyszczenia takich jak szampon czy aktywna piana, aby całkowicie pozbyć się wszelkich pozostałości na samochodzie. Jeżeli wybierzemy szampon z woskiem, zapewnimy trwałą ochronę dzięki czemu woda/śnieg będą spływać z auta nie zamarzając na jego powierzchni. Również następne czyszczenia będą ograniczać się do samego płukania ze względu na warstwę ochronną jaką pozostawi wosk. Na koniec znów przechodzimy do płukania i to wszystko, auto jest gotowe do drogi.

Jeżeli prognozy pogody wskazują na mroźną noc, najlepiej auto wstawić do garażu. Jeżeli nie posiadamy owego, po umyciu należy wytrzeć auto z pozostałości wody, zwłaszcza w miejscach gdzie woda może się gromadzić. W okresie zimy unikamy mycia komory silnika, uszczelki mogą kurczyć się od zimna tworząc otwartą drogę dla wody do miejsc w których nie powinna się znaleźć.

Podsumowując, auto zimą należy myć, nawet częściej niż latem. Stosując się do prostych wskazówek unikniemy przykrego rozmrażania zamków, czy skuwania lodu, a z perspektywy czasu unikniemy rdzy i powolnego wyniszczania karoserii.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię