Parasol grzewczy - jak działa i czym jest?

05/04/2022

Parasole grzewcze są coraz częściej spotykane w pobliskich restauracjach posiadających ogródki, co zapewnia gościom komfortową temperaturę podczas chłodnych, letnio - jesiennych wieczorów. Zalety płynące z posiadania takiego urządzenia w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacji sprawiają iż powoli stają się one stałym elementem wyposażenia gastronomicznego, oraz dla wszystkich lubiących spędzać późne wieczory na tarasie. Po odpaleniu takiego parasola jesteśmy w stanie na otwartym powietrzu utrzymać wysoką temperaturę w promieniu kilku metrów od jego umieszczenia.

 

Czym kierować się, aby wybrać odpowiedni parasol?
Na samym początku należy zwrócić uwagę na to jak dzielimy parasole grzewcze. Są one podzielone na dwa rodzaje: - elektryczne - gazowe.

Parasole elektryczne cechują się możliwością używania ich w pomieszczeniach zamkniętych, niestety ich koszty eksploatacji są dosyć wysokie zważywszy na rosnące ceny energii elektrycznej.

Skupimy się bardziej na parasolach gazowych, których niebywałą zaletą jest powierzchnia grzania, która może osiągać nawet do 50m3. Jak nie trudno zauważyć, całkowicie pokrywa powierzchnię typowego tarasu lub terenu pod parasolem restauracyjnym. Moc parasola możemy oczywiście regulować, gdyż znaczna większość (jeżeli nie wszystkie) modele posiadają regulację płomienia, dzięki czemu możemy dostosować temperaturę do panujących dookoła warunków atmosferycznych.

Aby taki parasol zapewniał komfort nie tylko gościom, ale również i nam należy sprawdzić czy na wyposażeniu posiada on komplet rur, zacisków i reduktor do gazu, dzięki czemu oprócz wymiany butli nie będziemy się przejmować dokupywaniem niezbędnych do działania akcesoriów. Można też zwrócić uwagę czy dany parasol posiada łatwy dostęp do zaworów butli, aby niepotrzebnie nie siłować się z otwieraniem całego urządzenia po skończonej pracy, gdy musimy dostać się do zaworu.

Następnym ważnym czynnikiem, choć często bagatelizowanym jest posiadanie kółek do transportu. Parasol z butlą może ważyć nawet do 30 kg, dlatego znacznym czynnikiem ułatwiającym jego zwinne przemieszczanie jest posiadanie kółek, lub chociaż otworów w które można zamontować dokupione w późniejszym czasie kółka.

 

Wykonanie.
Większość tego typu urządzeń zbudowana jest ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo. Takie rozwiązanie sprawia, że są odporne na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne jak promieniowanie UV, brud, pleśń itp. Wyposażone w daszki, które zapewniają efektywną dystrybucję ciepła, sprawiają że można ich używać w każdym klimacie, również tam gdzie występuje duża wilgotność.

 

Zabezpieczenia.
Parasole posiadają zabezpieczenia, które automatycznie odcinają gaz w razie jego przewrócenia lub rozłączenia.

 

Koszty eksploatacji.
Jest to czynnik dominujący przy wyborze urządzenia. Standardowo pełna butla wystarcza na 12 godzin przy optymalnym zużyciu, koszt butli wacha się między 40-50zł czyli godzina pracy takiego urządzenia kosztuje około 4zł. Przy tak niskim zużyciu nie dziwi fakt iż restauratorzy coraz bardziej cenią sobie parasole grzewcze, gdyż potrafią one znacząco wydłużyć sezon stołowania na świeżym powietrzu. Do tego dochodzi również estetyczny wygląd, niektóre modele jak Maltec FL145 posiadają szklaną tubę przez którą widać bezpośrednio płomień, co przykuwa uwagę przechodniów.

 

Podsumowanie.
Jeżeli należymy do osób, przedsiębiorców którym zależy na wydłużeniu okresu w którym możemy cieszyć się urokami późnego wieczora gdzie towarzyszyć będzie nam przyjazna temperatura, lub chcemy powiększyć sezonowe obroty w lokalu, to taki promiennik cieplny jest niezastąpionym narzędziem do osiągnięcia zamierzonego celu. Niski koszt eksploatacji w porównaniu z jakością wykoanania sprawi, że taki parasol będzie służyć przez wiele sezonów, jak również będzie przyciągać wzork wielu przechodniów jeżeli zainwestujemy w promiennik z widocznym płomieniem.

ZapiszZapisz

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię