Jakie ciśnienie w myjce ciśnieniowej?

05/04/2022

Zanim zdecydujemy się na zakup myjki przeglądamy setki ofert, które często oferują w swych produktach niewiarygodnie wysokie ciśnienie w porównaniu do innych urządzeń znajdujących się w podobnym przedziale cenowym. Czy jest to zwykły chwyt marketingowy, czy faktycznie posiadają one takie osiągi? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystko na temat ciśnienia jakiego możemy uzyskać do czyszczenia.

 

Różnica między BAR, reBAR, weBAR itp.

Większość myjek posiada na wyposażeniu tzw. TurboLancę (której działanie dokładnie opisujemy TUTAJ). Zastosowanie takiej końcówki sprawia, że myjka wykorzystuje swoje maksymalne ciśnienie robocze pokrywając większy obszar czyszczenia, co w praktyce przekłada się na większą wydajność myjki o około 60%. Jak nie trudno domyślić się do czego to zmierza, wielu producentów przelicza maksymalne ciśnienie dodając do niego +60% pochodzących z lancy, czego nie można nazwać zwyklłymi BARami gdyż myjka cały czas operuje na stałych osiągach. Często stosuje się wtedy inne oznaczenie gdyż jak wiadomo więcej znaczy lepiej.

 

Czy takie chwyty marketingowe sprawiają że nie należy ufać takiej myjce?

Absolutnie nie. Jeżeli przyjrzymy się dokładniej ofercie proponowanej nam przez sprzedawców, doszukamy się ciśnienia roboczego, które występuje w dwóch wartościach od roboczego do maksymalnego. Zależne jest ono od mocy silnika oraz od rodzaju zamontowanej pompy. Na podstawie tych wartości jesteśmy w stanie dowiedzieć się jakiego ciśnienia możemy się spodziewać, w tym również przy użyciu turbolancy, która faktycznie zwiększy obszar działania strumienia myjki, pracując cały czas na tym samym ciśnieniu.

 

Zastosowanie końcówek z różnymi stopniami rozprysku

Każda końcówka posiada swój unikalny kształt, co za tym idzie generuje troszeczkę inne ciśnienie na danym obszarze czyszczenia. Należy pamiętać że szerszy strumień będzie wywierać mniejszy nacisk niż skoncentrowany punktowo. Wszystko działa na zasadzie kompromisu, ciężkie zabrudzenia lepiej doczyścić używając skoncentrowanego strumienia, natomiast powierzchowne które nie wymagają dużej siły szybciej zbierzemy szerokim strumieniem.

 

Podsumowując.

Ciśnienie w myjce jest to parametr na który należy zwrócić szczególną uwagę kierując się wprost do tabelki ze specyfikacją danego urządzenia. Tam znajdziemy wartości które interesują nas najbardziej.

Przy wyborze należy kierować się z myślą o tym do czego będziemy wykorzystywać myjkę. Ciężkie zabrudzenia wymagają konkretnej mocy zaczynającej się od około 150-200 BAR, natomiast z lekkimi zabrudzeniami typu błoto, kurz, pył poradzą sobie myjki posiadające od 70-150 BAR. Uwaga! Nie każde powierzchnie nadają się do czyszczenia myjkami wysokociśnieniowymi, wszystkie lekkie, kruche materiały należy czyścić według wskazań producenta, niezależnie od ich stopnia zabrudzenia.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię