Przechowywanie i konserwacja sprzętu elektrycznego.

05/04/2022

Często zakupiony przez nas sprzęt elektryczny nie wytrzymuje całego okresu gwarancyjnego, psując się zwłaszcza wtedy gdy zaczyna się dany sezon, przykładowo: wyciągnięta z garażu myjka ciśnieniowa pod podłączeniu nie utrzymuje ciśnienia. Pierwsza myślą jaka nas uderza: "bubel", niestety przyczyna jej awarii leży w jej nieprawidłowym przechowywaniu, ale do tego wrócimy jeszcze w tym artykule.

 

Większość urządzeń w dzisiejszych czasach posiada układy elektroniczne, których sama konstrukcja zapewnia nam bezpieczeństwo oraz chroni urządzenie przed większością czynników zewnętrznych. Podstawowym wyposażeniem są bezpieczniki chroniące przed przeładowaniem sieci, oraz zabezpieczenia przed przebiciem napięcia na obudowę. Aby te układy działały bez szwanku, urządzenia projektowane są tak by chroniły przed dotykiem bezpośrednim, który doprowadzi do jego uszkodzenia. Takim zabezpieczeniem jest obudowa, chroni ona przed dotykiem, lecz często nie jest w stanie poradzić sobie z wodą i zanieczyszczeniami z powietrza. I tutaj wkraczamy w temat konserwacji takiego urządzenia, zacznijmy od najprostszych.

 

Zabawki

Większość zabawek posiada już układy elektroniczne zasilane małym napięciem pochodzącym z baterii. Gdy któraś z zabawek traci na aktualnej uwadze dziecka, dobrze jest wyciągnąć z niej baterie, a samą zabawkę zabezpieczyć przed kurzem. Oddzielenie baterii jest tutaj kluczowe z dwóch powodów: nie rozładują się, oraz nie uszkodzą zabawki gdyby doszło do ich wycieku. Pamiętajmy! Aby zużyte baterie utylizować w miejscu do tego przeznaczonym :)

 

Urządzenia gospodarstwa domowego

Niektóre urządzenia kuchenne mają częstą przypadłość - nie są używane. Gdy korzystamy z sprzętu jednorazowo na jakiś czas dobrze jest zabezpieczyć go przed panującą w kuchni parą wodną wydobywającą się z procesu gotowaniu. Już samo włożenie do szafki sprawi, że uchronimy je w znacznym stopniu przed uszkodzeniem i korozją. Należy też pamiętać o tym że każdy sprzęt, który jest nieużywany należy odłączyć od zasilania, nie spowoduje to niechcianego przeciążenia w sieci lub w niektórych przypadkach nawet pożaru.

 

Ogrzewanie

Na zakończenie sezonu zimowego, gdy nasze myśli krążą bardziej przy urządzeniach chłodzących niż grzewczych, zaleca się przechowywać je w oryginalnym pudełku owinięte folią, aby wilgoć nie dostała się do środka. Najlepiej przetrzymywać je w miejscu suchym oraz nie narażać na zbyt duży nacisk przykładowo kładąc na nich inne urządzenie.

 

Klimatyzacja

Jest to bodajże jedyne urządzenie które w bardzo szybkim tempie ulega zagrzybieniu. Przed przystąpieniem do pierwszego włączenia w okresie letnim, należy użyć specjalnych środków, które pomogą nam pozbyć się przykrego zapachu. Urządzenie również przechowujemy w kartonie w miejscu wolnym od wilgoci.

 

Myjki ciśnieniowe

Każde urządzenie narażone jest na podstawowy czynnik korozyjny którym jest woda w każdej postaci: ciekłej, parowej, stałej. Myjki ciśnieniowe mają to do siebie, że bez wody są bezużyteczne, dlatego jej konserwacja jest bardzo ważna. Konstrukcja takiej myjki jest przystosowana do radzenia sobie ze strumieniem wody płynącym w jej środku, nie należy natomiast spryskiwać jej wodą od zewnątrz, lub używać na niej jej własnego strumienia pod ciśnieniem. Spowodujemy tym dostanie się wody w miejsca gdzie znajduje się elektryka, a jak wiadomo nie idą one ze sobą w parze. Wracając do zagadnienia z początku artykułu: podstawowym błędem o którym zawsze informujemy naszych klientów, oraz który jest przyczyną 95% reklamacji do nas zgłaszanych, jest brak odpuszczenia wody z układu myjki po zakończeniu jej pracy. Gdy woda znajduje się w pompie jest ona dość szczelnie zamknięta przez co gdy składujemy myjkę w temp. poniżej 0C woda przechodzi w stan stały i rozsadza ją od środka, przez co przy ponownym użyciu jej po sezonie zimowym nie trzyma ona ciśnienia. Nawet w okresie letnim, trzymanie wody w pompie może doprowadzić do jej rozszczelnienia, dlatego tak ważnym jest, aby odpuścić wodę z układu.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię