Odkurzacz Przemysłowy - jaki wybrać?

05/04/2022

Odkurzacz to urządzenie, które na stałe gości w każdym gospodarstwie domowym. O ile zwykłe odkurzacze workowe idealnie sprawdzają się do prac domowych, tak przy cięższych zanieczyszczeniach jak również odpadach przemysłowych zaleca się używania odkurzaczy przemysłowych. Różnią się one od zwykłych materiałami wykonania, jak również całkowicie inną konstrukcją, gdyż ich celem jest poradzenie sobie zarówno z zanieczyszczeniami suchymi i mokrymi. Głównym czynnikiem determinującym wybór urządzenia jest dobranie go do rodzaju zanieczyszczeń z jakimi będzie musiał sobie poradzić. A kiedy sprzęt jest wykorzystywany w pracy zawodowej wymaga się od niego aby pracował bezawaryjnie oraz skutecznie nawet w trudnych warunkach. Wszak czas to pieniądz, dlatego oczekuje się tutaj rozwiązań profesjonalnych, efektywnych i trwałych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza przemysłowego?
Szczelność
Każdy odkurzacz w swej naturze powinien być szczelny, jednakże odkurzacze przemysłowe z uwagi na małe cząstki pyłów jakie spotykają na swej drodze, wymaga się aby wszystkie jego elementy muszą były szczelne. Ma to bardzo duży wpływ nie tylko na efektywność i skuteczność urządzenia jak również bezpieczeństwo pracy, zwłaszcza w zakładach w których pracownicy mogą ucierpieć ze względu na kontakt ze szkodliwymi substancjami w razie nieszczelności.

Filtracja
Wpływa ona głównie na jakość odkurzania. Większość odkurzaczy posiada na swym wyposażeniu filtry HEPA, które potrafią zablokować przedostawanie się mikroskopijnych drobin do wydmuchiwanego powietrza. Skuteczność filtracji zależy nie tylko od ilości zastosowanych filtrów, ale również od tego ile dany filtr posiada warstw, oraz z jakiego materiału jest stworzony. Ważnym czynnikiem filtracji jest również mechanizm samooczyszczania filtra, niektóre modele posiadają specjalne przyciski dzięki którym jesteśmy w stanie oczyścić filtr bez wyjmowania go z odkurzacza, co za tym idzie siła ssania nie zmniejsza się w trakcie pracy.

Akcesoria
Ilość dodatkowych końcówek decyduje o uniwersalności odkurzacza. Dzięki zastosowaniu różnych zakończeń jesteśmy w stanie wyczyścić większą ilość trudnego rodzaju powierzchni takich jak: szczeliny, narożniki, panele, elementy maszyn. Dobrze wyprofilowana szczotka powinna posiadać odpowiednie kanały odprowadzające do danego podłoża, również szczelność połączenia z rurą ma tutaj duży wpływ na jakość sprzątania.

Trochę o budowie odkurzacza.
Na pierwszy rzut oka widzimy iż odkurzacze przemysłowe różnią się od domowych całkowicie. Układ silnika, brak worka zbierającego brud (w większości modeli), itp. Obudowa odkurzacz wykonana jest ze stali nierdzewnej, ponieważ są one przystosowane do pochłaniania cieczy, również ich wielkość ma ogromne znaczenie gdyż jak wiadomo zanieczyszczenia są różne, przykładowo: nie zawsze potrzebujemy ogromnej mocy ssącej w przypadku dużych i lekkich zanieczyszczeń, bardziej przyda się tutaj pojemny zbiornik którego nie musimy ciągle opróżniać.
W przedniej części odkurzacza znajduje się otwór do którego podłączamy rurę. Dobrze jest przyjrzeć się czy element ten jest szczelny, oraz czy wąż jest w stanie obracać się o 360 stopni, wpływa to na mobilność odkurzacza sprawiając iż manewrowanie nie jest wtedy uciążliwe.
Odkurzacz przeznaczony jest do pracy w wyjątkowo ciężkich warunkach, dlatego jakość komponentów z których został zbudowany nie powinna odbiegać jakością od pozostałych.
Z uwagi na ciężar przewożonych materiałów, większość wyposażona jest w wózek, na którego wykonanie również warto jest zwrócić uwagę. Najważniejsze jest czy odkurzacz jest stabilny równocześnie pozostając mobilnym. Większe modele powinny posiadać możliwość "współgrania" z pojemnikiem podczas opróżniania z uwagi na ciężar odpadów znajdujący się w środku.

Podsumowując
Wybór tego rodzaju odkurzacza nie należy do łatwych, głównym czynnikiem determinującym jego użyteczność jest odpowiednie dobranie do zanieczyszczeń z jakimi będzie miał styczność. W połączeniu z odpowiednim filtrem powinien znacznie ułatwić pracę i bezpieczeństwo. Jednego można być pewnym, zakup takiego odkurzacza przyniesie wiele korzyści każdej firmie, zaoszczędzony czas płynący z łatwości obsługi pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Zapisz

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię