Odkurzacze przemysłowe - podział i metody działania

05/04/2022

Odkurzacze przemysłowe

Odkurzacze przemysłowe metodą działania nie różnią się od tradycyjnych odkurzaczy domowych. Jednak ze względu na wzmocnioną konstrukcję i zastosowane w nich technologie filtracji, mogą być wykorzystywane w warunkach o wiele cięższych np. w magazynie lub w trakcie budowy, remontu.

 

TurboVac ML1400WPorządek oraz brak zanieczyszczeń korzystnie wpływa na zdrowie pracowników, oraz na to jak wypadamy w oczach zleceniodawcy, remont kojarzy się głównie z nieustannym sprzątaniem całego mieszkania. Warto zaprowadzić porządek już w miejscu prowadzonych prac co nie dopuści do roznoszenia się pyłu. Przykładowo każdy odkurzacz przemysłowy posiadający odpowiedni filtr, można podpiąć do żyrafy aby zminimalizować gromadzenie się materiału ścieralnego jak pył gipsowy.

 

Odkurzacze przemysłowe pochłaniają nie tylko drobne pyły, ale również rozlane płyny które gromadzone są w zbiorniku. Nie musimy również martwić się o zalanie silnika gdyż posiadają one zabezpieczenie w postaci pływaka, który po osiągnięciu odpowiedniego poziomu odcina przepływ powietrza w obiegu. Służy on również jako zabezpieczenie na wypadek przewrócenia się urządzenia, skutecznie blokując dostanie się niepożądanych elementów mogących uszkodzić strukturę silnika.

 

Klasy odkurzaczy przemysłowych:

Zgodnie z panującymi normami, odkurzacze dzielimy na 3 podstawowe klasy różniące się stopniem filtracji pyłów

Low - niski poziom filtracji pyłów, wykorzystywany głównie przy pracach remontowych, potrafiący zbierać większość drobin powstałych w trakcie tego typu zadań. Poziom przepuszczalności w tym przypadku wynosi 1%

Medium - średni poziom filtracji, przydaje się do usuwania głównie drobnych odpadków drewnianych jak również pyłu powstałego w trakcie szlifowania płyt gipsowych. Poziom przepuszczalności wynosi 0,1%

High - wysoki poziom filtracji, jest to najczęściej spotykana klasa wśród odkurzaczy przemysłowych. Dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych filtrów odkurzacze te mogą usuwać najcięższe zabrudzenia - pozostałości azbestu, pleśni, wełny mineralnej, przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa dla zdrowia. Poziom przepuszczalności wynosi 0,005%

 

Pomimo powyższego podziału nie wszystkie odkurzacze mogą poradzić sobie ze wszystkim, przykładowo dla substancji łatwopalnych typu papier, sadza, lakiery muszą posiadać dodatkowe certyfikaty i systemy zabezpieczające.

 

TurboWash ML1400WPrzy wyborze odkurzacza głównym parametrem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest moc silnika, oraz moc ssąca, która mimo ogólnego przeświadczenia nie jest całkowicie zależna od mocy silnika. Im silniejsza moc, tym większą mamy pewność że silnik będzie bez trudu radzić sobie z coraz większymi nieczystościami jak gruz. Jeżeli zaś chodzi o moc ssącą, główną rolę odgrywa tutaj przepływ powietrza podawany w litrach lub metrach sześciennych, im jest on większy tym odkurzacz wydajniejszy, a co za tym idzie skraca się czas sprzątania. Warto tutaj nadmienić, iż silniejsze odkurzacze posiadają odpowiednio większe zbiorniki, jest to spowodowane prostą zasadą - im szybciej jest on zapełniany, tym musi być pojemniejszy, aby nie tracić czasu na jego stałe opróżnianie.

 

Inne parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę - ułatwiające nam wybór odpowiedniego odkurzacza:

  • materiał wykonania - zbiornik może być wykonany z plastiku lub aluminium
  • czujnik przepełnienia - automatycznie rozłączy zasilanie, bądź zasygnalizuje, gdy zbiornik jest przepełniony
  • ilość akcesoriów (ssawek) - specjalne ssawki skutecznie ułatwią dostanie się do trudnych miejsc
  • rodzaj filtra - czy jest łatwy w czyszczeniu jak filtr HEPA
  • długość kabla zasilającego - pomoże w pominięciu przedłużaczy
  • mobilność - czy posiada kółka oraz jakie, czy są pokryte antypoślizgową substancją
  • głośność - mierzona w dB(A), im mniejsza poprawia komfort długiego użytkowania
  • system opróżniania - szczególnie ważny w wypadku dużych odkurzaczy, który opróżnienie może okazać się problematyczne jeżeli nie mają systemów wspomagających

 

Ostatnim parametrem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest szacowana częstość jego używania. Jeżeli będziemy z niego korzystać sporadycznie przykładowo jedynie do sprzątania w miejscu pracy wystarczy nam prosty odkurzacz przemysłowy. Jeżeli jednak będzie wykorzystywany do pracy z elektronarzędziami bądź na budowie wtedy musimy zaopatrzyć się w trwalszy, mocniejszy a co za tym idzie droższy odkurzacz.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię