Detergenty i płyny do myjek ciśnieniowych - Jak myć skutecznie?

05/04/2022

Aby efektywnie usunąć mocne zabrudzenia można wspomóc się odpowiednim detergentem. Powinien on być dobrany do czyszczonej powierzchni oraz typu zabrudzeń.

Mimo iż woda pod wysokim ciśnieniem poradzi sobie z większością zabrudzeń, czasami musimy wspomóc się poprzez użycie detergentu. Środki te rozpuszczają i usuwają plamy z oleju, kurz, smar, żywicę itp. Im trudniejszy rodzaj zabrudzenia, powinniśmy użyć specjalistycznego środka czyszczącego. Poniżej przedstawimy najczęściej czyszczone powierzchnie, oraz podpowiemy jakie płyny należy do nich stosować.

Powierzchnie z tworzyw sztucznych
Wiele mebli ogrodowych, ram okiennych z PCV bądź dziecięcych zabawek stojących na wolnym powietrzy typu zjeżdżalnia, narażonych jest na nieustannie zmieniające się warunki pogodowe powodujące przylepianie się kurzu, błota lub żywicy. Do tego rodzaju zabrudzeń używamy łagodnych substancji chemicznych, które nie będą miały wpływu na nasze zdrowie, gdyż często przedmioty te są w kontakcie z naszą skórą. Nie powodują one płowienia kolorowych elementów, nie uszkadzają struktury.

Mycie samochodu i sprzętu sportowego
Zdawać się może że lakier na karoserii samochodu to trwały materiał, nic bardziej mylnego, jest to bardzo delikatna nawierzchnia, której czyszczenie wymaga odpowiednich środków, miękkich szczotek, oraz nie za silnego strumienia wody, często pomijamy ten aspekt, a jest on najczęstszą przyczyną odpryskiwania lakieru. Stosując odpowiednio dobrane detergenty, jesteśmy w stanie uzyskać rezultat lepszy niż na myjni. Nadwozie samochodu najczęściej pokrywa się kurzem, błotem, owadami i solą w okresie zimowym. Najbardziej optymalnym płynem, jeżeli nie chcemy zaopatrzyć się w kilka butelek z płynami będzie Aktywna Piana. Rozprowadzona po samochodzie tworzy gęstą pianę o konsystencji śmietany która nie spływa po powierzchni. Aktywne składniki rozpuszczają brud, po czym należy spłukać pianę jak najprędzej, nie należy doprowadzić do jej wyschnięcia, gdyż może to spowodować uszkodzenia, zarówno dla samochodu jak i roweru. Jeżeli chcemy zakupić większą ilość płynów wtedy mycie karoserii zaleca się specjalnymi szamponami z woskiem lub bez, a podwozie można ze spokojem potraktować aktywną pianą, w ofercie Maltec znajdziecie państwo również specjalistyczne preparaty marki ORZEŁ do czyszczenia felg i silników.

Kostka brukowa i posadzki betonowe
Narażona jest najczęściej na plamy z oleju silnikowego, wszelkiego rodzaju przebarwień, gumy do żucia oraz odchody zwierząt. Beton jest mocno porowatą powierzchnią co w połączeniu z zabrudzeniami stwarza większą możliwość wnikania zanieczyszczeń w głębsze jego warstwy. Do radzenia sobie z takim brudem należy użyć silnych środków powierzchniowo-czynnych w połączeniu z silnym strumieniem wody. Na posadzkach znajdujących się w zacienionych lub wilgotnych miejscach pojawiają się mchy, na ten rodzaj również używa się odrębnych środków chemicznych, które dodatkowo zabezpieczają przed ich nawrotem.

Podsumowanie
Każda czyszczona powierzchnia powinna być traktowana indywidualnie dla osiągnięcia jak najlepszego efektu, jak również aby zapobiec jej uszkodzeniu. Zaleca się stosowanie określonej marki preparatów polecanych przez producenta, gdyż z łatwością nieodpowiednio dobrany płyn o zbyt dużej gęstości jest w stanie uszkodzić myjkę ciśnieniową.
Zapisz

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię