Odkurzacz Piorący - Czym jest? Jak używać?

05/04/2022

Odkurzacz to podstawowy sprzęt AGD który znajdziemy w każdym domu. Jednakże nie każdy rozważa zakup odkurzacza piorącego, głównie z powodu błędnego założenia iż służy on jedynie do prania. Odkurzacz piorący MALTEC TurboWash ML1400W nie tylko wypierze wykładziny, tapicerkę, kanapy, fotele, ale również może pracować jako zwykły odkurzacz pozbywając się suchych zanieczyszczeń.

Jak zbudowany jest odkurzacz piorący?
Główną różnicą od zwykłego odkurzacz jest jego budowa. Odkurzacz piorący posiada dwa zbiorniki, jeden na wodę z detergentem, a do drugiego zbierana jest zabrudzona ciecz. Odkurzacz ten jest cięższy od zwykłego odkurzacza, a wraz ze zbieraniem zanieczyszczonej wody przybiera na wadze, dlatego został umieszczony na wygodnych kółkach. Na pokrywie znajdują się dwa przyciski, jeden z nich obsługuje silnik odkurzacza, drugi pompę pobierającą płyn z detergentem. Na uchwycie od rury odkurzacza znajduje się przycisk do nanoszenia piany, dzięki któremu łatwo spryskamy pianą czyszczone powierzchnie.

Jak używać odkurzacza piorącego?
Jeżeli chcemy sprzątać na sucho używamy filtra piankowego oraz worka na odpadki, pomoże to w łatwy sposób opróżnić zbiornik, a filtr zapobiegnie przenikaniu drobin do silnika, dzięki czemu nie ulegnie uszkodzeniu. Dobieramy odpowiednią końcówkę: precyzyjną wąską lub do podłóg, a  następnie włączamy silnik.
W przypadku gdy chcemy sprzątnąć rozlaną ciecz z podłogi należy usunąć papierowy worek, oraz nałożyć filtr pianowy. Odkurzacz wyposażony jest w pływak dzięki czemu nie musimy się obawiać o jego przepełnienie. W przypadku gdy poziom wody podniesie się za wysoko pływak zatka wlot do silnika, przez co usłyszymy jego głośniejszą pracę, należy wtedy niezwłocznie go wyłączyć i opróżnić z zalegającej wody. Pływak sprawdza się również w przypadku przewrócenia odkurzacza, zapobiegając jego nieuniknionej awarii.
Sprzątanie na mokro z detergentem wymaga troszkę wcześniejszego przygotowania odkurzacza. Jak zwykle nakładamy filtr piankowy i pozbywamy się worka papierowego, jak również wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w zbiorniku. Do zbiornika z detergentem (który można odłączyć, aby bezpośrednio przenieść go do źródła wody) nalewamy wody i dodajemy detergentu. Następnie podłączamy odpowiednio przewody od aktywatora i rurkę zasysającą detergent. W następnym kroku podłączamy rurkę odprowadzającą brudną wodę do aktywatora, oraz do otworu w odkurzaczu. Nakładamy adapter na końcówkę piorącą. W tym momencie jesteśmy gotowi do pracy. należy pamiętać aby aktywować zarówno silnik jak i pompę dla środka piorącego w innym przypadku nie będzie ona podawana.

Jak prać odkurzaczem piorącym?
Po odpowiednim przygotowaniu urządzenia opisanym wyżej, spryskujemy zabrudzone powierzchnie pieniącym detergentem, a następnie przesuwamy końcówką ssącą, która zbierze rozpuszczone zanieczyszczenia. Po sprzątnięciu dana powierzchnia pozostaje nadal wilgotna, dlatego należy poczekać do jej całkowitego wyschnięcia. Można przykładowo wywiesić dywan na zewnątrz, aby przyspieszyć ten proces.

W czym pomoże odkurzacz piorący?
Przede wszystkim zapobiegnie on wymianie całych wykładzin bądź tapicerki, gdy przez przypadek zostaną one zalane. Zaoszczędzi również szorowania na kolanach, przez co w wygodny sposób szybko pozbędziemy się plamy których normalne usunięcie zajęłoby sporo czasu. Szczególnie upodobają sobie ten odkurzacz alergicy, użycie odpowiednich detergentów usunie alergeny i zabije roztocza.

Podsumowując
Odkurzacz piorący to wydatek, który zwróci się niejednokrotnie. Każdy uratowany dywan, tapicerka, wykładzina, kanapa będą cieszyć się długim życiem, zwłaszcza jeżeli jesteśmy właścicielami zwierząt, które nieustannie wpadają z ogrodu wprost na kanapę :)

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię