Klimatyzator czy klimatyzer, co wybrać?

05/04/2022

Klimatyzer ewaporacyjny jest urządzeniem które idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach nie przekraczających 30m2, dzięki ekologicznemu schładzaniu powietrza z wykorzystaniem wody. W odróżnieniu od Klimatorów, nie wykorzystuje on freonu, a pobór mocy jest aż o 90% mniejszy, jeżeli szukamy wydajnego urządzenia do średniej wielkości pomieszczeń to Klimatyzer jest do tego odpowiedni. Szczególnie nadaje się w miejscach gdzie zastosowanie normalnej klimatyzacji jest nieekonomiczne.
Należy pamiętać jednak że urządzenie to w odróżnieniu od klimatyzatora jest w stanie schłodzić powietrze o około 4°C jednakże nie wymaga kucia dziur w ścianie w celu zamontowania odprowadzalnika ciepła. Obniżanie temperatury zależy od ilość urządzeń generujących ciepło w pomieszczeniu, takich jak telewizor, komputer, lodówka itp. Również stopień nasłonecznienia odgrywa tutaj dużą rolę. Zmniejszenie czynników oddziaływających na podwyższenie temperatury skutecznie zwiększy efektywność klimatyzera.

 

Jak działa klimatyzer?
Zasada działania jest niezwykle prosta, powietrze przetłaczane przez dużej wydajności wentylator natrafia na swojej drodze na nasączony zimną wodą filtr o strukturze plastra miodu, w którym to powietrze zostaje przefiltrowane z pyłków, kurzu i roztoczy. Następnie schłodzone już powietrze zostaje wydmuchiwane z urządzenia, prędkość przepływu powietrza w modelu KLA 375KW może być regulowana trój-stopniowo, do tego powietrze można kierunkować w 4 płaszczyznach, wliczając to automatyczną oscylację poziomą.
Wlewamy wodę do pojemnika o maksymalnej pojemności 4,5 litra. Do tego wkładamy dwa wkłady mrożące, które są w stanie utrzymywać wodę w niskiej temperaturze na około 4 godziny. Efektywnie jest chłodzić i używać obu wkładów naprzemiennie, czyli w momencie używania jednego zamrażać drugi w lodówce. Do pojemnika można również dorzucić kostki lodu, lecz tutaj uwaga, nie należy umieszczać w nim kruszonego lodu ze względu na możliwość zepsucia pompy. Następnie wybieramy tryb "cool" na urządzeniu, który rozpoczyna cały proces schładzania i nawilżania. W przypadku gdy woda wyczerpie się w zbiorniku urządzenie automatycznie rozłącza pompę.

 

Zalety urządzenia:
  • minimalne koszty instalacji,
  • oczyszcza powietrze z drobnoustrojów,
  • możliwa praca w opcji wentylacji,
  • do 90% mniejsze zużycie energii,
  • obudowa odporna na korozję i promienie UV
  • sprawdza się również jako nawilżacz powietrza
 

 

Kilka porad odnośnie użytkowania.
Aby urządzenie działało prawidłowo, należy pamiętać aby dostatecznie zapewnić napływ świeżego powietrza. Nie zaleca się również dodawania środków zapachowych, gdyż ich skład a w zasadzie lepkość może spowodować nieodwracalne uszkodzenia w pompie i przewodach doprowadzających wodę. Strumień powietrza najlepiej kierować w miejsca w których nie przesiadujemy, mając na uwadze jak najlepsze rozprowadzenie schłodzonego powietrza na całe pomieszczenie. Dzięki dwóm niezależnie działającymi od siebie łopatkami pionowymi jesteśmy w stanie ukierunkować powietrze zarówno w dół jak i w górę.

 

Podsumowanie
Jeżeli przebywamy w pomieszczeniu w którym temperatury przekraczają możliwość komfortowego przebywania, a szukamy urządzenia w atrakcyjnej cenie, które obniży temperaturę, nie wymaga czyszczenia i odgrzybiania, którego obsługa wymaga jedynie uzupełnienia wody. To klimatyzer jest właśnie tym urządzeniem którego szukamy. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków, oraz przestrzeganiu paru zasad związanych z efektywnym użytkowaniem, letnie upały staną się znośne.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię