Czyszczenie i konserwacja Klimatyzerów Przenośnych

05/04/2022

Z roku na rok czyszczenie układów chłodzących cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co jest pozytywnym trendem. Już nie tylko firmy, a również sami użytkownicy urządzeń coraz częściej szukają sposobów na ich efektywne czyszczenie. 

Klimatyzator - konserwacjaRóżnego rodzaju zanieczyszczenia znajdują na tego typu urządzeniach idealne warunki do rozwoju powodując:

  • nieprzyjemny zapach,
  • alergie,
  • dolegliwości oraz choroby,
  • mało estetyczny wygląd,
  • gorszą wydajność chłodniczą,
  • większe zużycie energii,
  • poważną awarię.


W przypadku urządzeń przenośnych najważniejsze jest utrzymanie w czystości dwóch elementów - filtra i skraplacza. Każde z nich jest łatwo dostępne i wymaga czyszczenia raz na dwa tygodnie, optymalnie jest jednak robić to raz na tydzień.

Czyszczenie filtra.
Filtr składa się z części filtrującej, oraz klapki która przytrzymuje filtr na miejscu. Oba elementy wymagają wyczyszczenia w nieco inny sposób. Sam filtr należy umyć w wodzie o temperaturze 40 stopni Celsjusza, a następnie pozostawić do wysuszenia w miejscu wolnym od promieni słonecznych. Zamiast wody można użyć również specjalistycznych do tego preparatów.
Kratkę zabezpieczającą filtr czyścimy z kurzu, oraz tratujemy wilgotną szmatką, również należy ją osuszyć przed ponownym zamontowaniem.

Klimatyzator KLP-8000KWACzyszczenie skraplacza.
Jeżeli nasz urządzenie odprowadza skropliny na zewnątrz należy pamiętać o wyczyszczeniu całego układu, gdyż wilgoć sprzyja drobnoustrojom. W tym przypadku zarówno na rurce jak i zbiorniku zalecamy użyć specjalnego preparatu, lub płynu do naczyń. Idealny rozwiązaniem powinien być nieinwazyjny środek dezynfekujący jak nadwęglan sodu - aktywny tlen (OXI).

Pozostałe elementy

na które należy zwrócić uwagę to sama obudowa urządzenia, na jej powierzchni również mogą rozwijać się drobnoustroje, które będą powodować nieprzyjazny wygląd urządzenia.
Rura odprowadzająca ciepło jak i element montowany na oknie powinien być również utrzymany w czystości, jest to jednostka która ma bezpośredni styk z nieprzyjaznym środowiskiem gdzie ulec może wielu zabrudzeniom. Element ten powinien być wyczyszczony przynajmniej raz na miesiąc, z użyciem wody i odpowiednich do tego środków czystości.

Podsumowując
Czysty klimatyzator przenośny to dłużej i efektywniej pracujące urządzenie chłodnicze. W parze z czystością zawsze idzie lepsze zdrowie, więc powinniśmy przyłożyć do tego większą uwagę, używając preparatów i zaleceń producenta. Niewielki wysiłek raz w tygodniu i oddanie klimatyzacji do przeglądu raz lub dwa razy do roku (przed i po sezonie) na pewno opłaci się długim życiem urządzenia.


Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię